POKOT

Turystyka filmowa staje się jeszcze bardziej popularnym trendem, łącząc pasję do kina i podróżowania. Dlatego to właśnie Międzygórze, zyskuje na znaczeniu dzięki filmowi „Pokot” Agnieszki Holland. Turystyka filmowa przyciąga tu entuzjastów nie tylko tego filmu, którzy pragną odkryć urok miejsc, gdzie kręcone były ich ulubione produkcje.

W przypadku Jawornicy, odwiedzający mają okazję eksplorować tajemnicze krajobrazy, które stanowiły tło dla losów Janiny Duszejko z filmu Pokot. Spacerując po okolicznych łąkach i lasach, można przenieść się do świata filmu, doceniając nie tylko naturę, ale także związane z nią narracje. To fascynujące połączenie kina i podróży, gdzie widzowie stają się podróżnikami śladami przede wszystkim swoich ulubionych filmów.

Wyjątkowa chwila w filmie

Dom filmowej Duszejko to właśnie nasza Chałupa. To tutaj spotykali się Dyzio z Duszejko by tłumaczyć poezję Williama Blake’a. Dyzio w trakcie pracy nad przekładem jednego z wierszy, dzieli się z Duszejko wiedzą dotyczącą dotychczasowych tłumaczy tego pisarza, artysty i mistyka. Wskazuje, że część z nich mieszkała w okolicy. To wyjątkowa chwila w tym filmie, ponieważ nawiązuje bezpośrednio do Michała Fostowicza-Zahorskiego który był jednym z tych tłumaczy.

Sam Michał Fostowicz-Zahorski mieszkał w Międzygórzu w swoim górskim klasztorze. Dom Wśród Róż Michała znajduje się na przeciwległej górze. Szczególną pamiątką po Michale w naszym domu jest jeden z jego obrazów, który możecie zobaczyć na korytarzu. Kolejna pamiątka po tym wyjątkowym mieszkańcu naszej miejscowości to Dzika Róża, która rozrosła się do istotnie okazałych rozmiarów, a została podarowana naszej rodzinie przez Michała na początku XXI wieku.

Kadr z filmu „Pokot” Agnieszki Holland na podstawie powieści Olgi Tokarczuk.
To właśnie w okolicach tego kadru padają słowa o tłumaczach poezji William Blake zamieszkujących Kotlinę [Ziemię] Kłodzką.

Pokot

„Pokot” to film Agnieszki Holland z 2017 roku, który powstał na podstawie powieści Olgi Tokarczuk o tym samym tytule. Olga Tokarczuk, polska pisarka, została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury w 2018 roku, co jeszcze bardziej podkreśliło znaczenie jej twórczości. „Pokot” to opowieść kryminalna i społeczna, osadzona w malowniczym polskim krajobrazie. Film zdobył wiele nagród i wyróżnień, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Dlatego cieszy się uznaniem zarówno widzów, jak i krytyków za głęboką tematykę oraz reżyserię Agnieszki Holland.

Pokot – kilka słów o filmie.

W Sudetach dochodzi do serii morderstw, których ofiarami są myśliwi. Wobec bezradności policji śledztwo rozpoczyna emerytowana inżynierka Janina Duszejko, z zamiłowania astrolożka i wegetarianka, mieszkająca w małej sudeckiej wsi. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało martwego sąsiada-kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady wokół jego domu to ślady saren… Z czasem pojawiają się kolejne zwłoki lokalnych osobistości. Wszyscy zabici byli myśliwymi. Duszejko widząc niemoc policji, prowadzi własne śledztwo, którego wyniki są złowieszcze: czy to myśliwi stali się zwierzyną?

Pokot

Pokot Agnieszki Holland kadry z domu i bezpośredniej okolicy.